فیوز لوله ای و فیوز کاردی

NH System / فيوز ها و پايه فيوز هاي كاردي فيوز هاي با ولتاژ پايين اما توان بالا :
در شبكه هاي فشار ضعيف با توان زياد از این نوع فيوز هاي استفاده مي گردد كه اين فيوز ها داخل پايه فيوزهايي قرار گرفته كه مجموعا" بنام كليد فيوز يا فيوز ديسكانكتور ميباشد یا همان جا فیوزی (نگهدارنده فیوز ) معروف می باشد .اين فيوز ها داراي دسته اي مي باشد كه توسط آن فيوز ها را در جاي خود جا مي اندازند و يا خارج ميكند كه به آن فيوز كش گفته می شود .
HOLDER FUSE / -Diazed System /فيوز ها و پايه فيوز هاي معمولي موسوم به فيوز :
اين فيوز ها شبيه به استوانه مي باشند و داخل استوانه فيوز يك فشنگ استوانه اي كوچك است كه سيم ويژه فيوز داخل مواد حرارت گير حساس به جریان و ولتاژ می باشد ،اين فيوز ها داراي كلاهكي هستند كه در پايه فيوز پيچ مي شود ،در كلاهك فشنگ فيوز پولك رنگي وجود دارد كه موقع ذوب شدن سيم پولك رنگين به طرف خارج باز ميشود یا همان عمل تریپ کردن TRIP و نشان دهنده آن است كه فيوز سوخته است .

فیوز وسیله ای است جهت حفاظت از لوازم برقی . کلیه فیوز ها از جمله فیوز HRC ، فیوز HF ، فیوز کاردی، فیوز شنت ،فیوز استوانه ای، فیوز شیشه‌ای، فیوز فشار قوی، فیوز چاقویی و فیوز F&U هستند.

فیوز کاردی چیست؟


فيوز كاردي در اندازه آمپرهایی بالاتر از 60 آمپر است. اگر از یک سوئیچ ایمنی تیغه چاقویی استفاده شود، به سوئیچ 100 آمپر یا بیشتر اشاره می کند.

فیوز چاقویی


فیوزهای کاردی (همچنین به عنوان DIN NH Blade Fuses شناخته شده است) در استاندارد DIN آلمان 43620 تعریف شده اند. آنها در ابتدا به عنوان فیوزهای عمومی برای محافظت از هادی ها طراحی شده بودند. فیوزهای NH (فیوز کاردی) یک بارمصرف هستند، به این معنی که وقتی که از کار می افتند باید با یک فیوز جدید با همان مشخصات جایگزین شوند.

فیوز تیغه ای


به صورت کلی در داخل این نوع فیوزها یک نوع سیم و یا یک لایه باریک مسی قرار دارد که این نوع لایه می تواند نسبت به تحمل جریان هر فیوز متفاوت باشد. فیوز ها می توانند به صورت تریپ دار باشند که در هنگامی که جریان بالاتر از فیوز کاردی گذر کند میسوزد و مانع از سوختن بقیه لوازم برقی می گردد.

فیوز HRC تریپ دار


طریقه کارکرد این فیوز ها به این صورت می باشد که برخی از فیوزها با نداشتن تریپ ، فقط سرامیک روی انها و المنت داخلی آنها می سوزد و مشخصه ای جهت سوخت و سالم بودن آن موجود نیست. ولی فیوزهای hrc تریپ دار که معمولا تریپ به رنگ قرمز در کنار پایه های فیوز قرار دارد که پس از سوختن از کنار فیوز جدا می شود و نشانه سوختن آن می باشد.

قطعات فیوز HRC :


  • پایانه فیوز
  • پایه فیوز
  • کنتاکتهای پایه فیوز
  • کلاهک فیوز
  • کنتاکت های کلاهک فیوز
  • نگهدارنده ی فیوز رابط فیوز ( فشنگ فیوز )
  • کنتاکت های رابط فیوز
  • المان فیوز (سیم فیوز)

نکته : فیوز HRC وقتی قادر به حفاظت مدار است که در مسیر فاز و ابتدای مدار نصب شود.

فیوز HRC

نوع دیگری از فیوز وجود دارد که به نام فیوز کلید مینیاتوری است که برای ورودی تابلو برق ها استفاده می گردد این فیوز ها قابلیت این را دارند که در صورت اعمال جریان بالا از دستگاه شاسی مربوط به آن به عبارتی حالت پریدن گفته می شود که پس از بررسی و کاهش جریان اعمال شده بر روی کلید مینیاتوری امکان وصل مجدد آن می باشد که کلید های مینیاتوری به کلاس های حفاظتی B و C دسته بندی می گردد و از نوع AC و DC باشد.
یک نکته قابل توجه برای انتخاب فیوز سرعت قطع آن هاست که معمولا بر روی خود کالا درج می گردد که ممکن است فیوز GG باشد یا fast که نسبت به کارکرد متفاوت می باشد.

فیوز کاردی


برخی از فیوزهای معتبر در دنیا را می توان به فیوزهای باسمن سیبا ETI و لیندر نام برد.

تفاوت بین فیوز و ارستر:


فیوز جهت حفاظت از جریان می باشد وی ارستر جهت حفاظت از صاعقه که بر روی خط اعمال می شود. اضافه ولتاژ برگشتی از زمین . برای حفاظت کامل از تابلو برق بهترین پیشنهاد استفاده از هر دو نوع می باشد.

لیست محصولات فیوز پیمان الکتریک

منابع :

http://electricalslang.com/Slang/knife%20blade%20fuse

برای خرید محصولات فیوز کاردی با شماره های زیر تماس بگیرید.

33992998 21 0098
33993009 21 0098

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.